لاو سینما : سینمای ایران و جهان

بنابراین بهتر است امسال گبه معرفی شود و سال آینده بچه های آسمان. به این ترتیب بود که گره بحث باز شد و در آن سال گبه و سال بعد، بچه های آسمان به آکادمی معرفی شدن

آخرين به روز رساني : سه شنبه 20 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 696,1291
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : هنرمندان
کد مطلب : 4528
تاريخ انتشار : سه شنبه 27 شهريور 1397 - 16:58

پس از بازنشر اظهارت بهروز افخمی درباره پشت‌پرده معرفی فیلم سینمایی «گبه» ساخته محسن مخملباف به آکادمی اسکار در سال ۷۶، اکبر نبوی منتقد سینما و از اعضای اسبق خانه سینما، روایت متفاوتی از این ماجرا منتشر کرد.

نبوی در این روایت با عنوان «بچه‌های آسمان؛ اسکار و مخملباف» ضمن بازنشر بریده اظهارات افخمی مبنی‌بر اینکه «در سال ۷۶ قرار بود بچه‌های آسمان به اسکار برود ولی مخملباف فرم‌های انتخاب نماینده ایران را از ارشاد خارج کرد و با محمد خاتمی و چند نفر دیگر جلسه گذاشت و «گبه» به اسکار معرفی شد.» آورده است: «تا آنجا که در خاطرم مانده است، سال هفتاد و شش در جلسه‌ای در خانه سینما با حضور مرحوم سیف‌الله داد (رییس هیات مدیره) احمدرضا درویش(مدیر عامل)، منوچهر شاهسواری (قائم مقام مدیر عامل) و بنده (اکبر نبوی ـ معاون فرهنگی خانه سینما) و چند تن دیگر، درباره نماینده ایران در اسکار آن دوره برگزار شد؛ بحث کردیم و مفصل سخن گفتیم. منطقا انتخاب میان «گبه» و «بچه‌های آسمان» دشوار بود. به جایی رسیده بودیم که تقریبا بن بست بود و بلاتکلیفی. در آن وضعِ بی‌وضع، یکی از اعضای جلسه گفت: گبه فقط این دوره از شانس حضور در اسکار برخوردار است، ولی بچه‌های آسمان به دلیل سال تولید، عدم اکران و… دوره آینده نیز می‌تواند به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار معرفی شود بنابراین بهتر است امسال گبه معرفی شود و سال آینده بچه های آسمان. به این ترتیب بود که گره بحث باز شد و در آن سال گبه و سال بعد، بچه های آسمان به آکادمی معرفی شدند.»

به گزارش مهر اکبر نبوی در پایان روایت خود تاکید می‌کند: «این توضیح به معنای رد سخنان آقای افخمی مبنی‌بر تلاش‌های محسن مخملباف نیست. او برای مقاصدش همه کار می کرد. ما هم شاهد و شنونده تلاش‌های بسیار زیادش برای فرستادن گبه به اسکار بودیم. غرض اصلی‌ام این بود که نیت گروه دیگری از کسانی را که در این باره موثر بودند، ذکر کنم تا مستندات ارسال گبه در سال هفتاد و شش و بچه‌های آسمان در سال هفتاد و هفت به اسکار کامل‌تر شود.»

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد