لاو سینما : سینمای ایران و جهان

در شهرها به دلیل اینکه ادامه تحصیلات و کسب جایگاه اجتماعی و شغلی اولویت پیدا کرده است، به صورت ناخودآگاه سبب تجرد دختران کلانشهرها شده است.

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 21 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 697,5901
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 4461
تاريخ انتشار : سه شنبه 13 شهريور 1397 - 21:57

مستند تنهایی اجباری که با مصاحبه با سوژه‌های خود توانسته است به نگاهی جامع و دقیق از علل تجرد دختران کلانشهر تهران دست یابد، با بررسی عوامل فرهنگی و اجتماعی زمینه‌های بروز این پدیده را مورد بررسی قرار داده است.

هایده مرادی کارگردان این مستند، انگیزه اصلی ورود خود به چنین موضوعی را این گونه روایت می‌کند: اولین مستندی که ساختم در رابطه با مجرد ماندن دختران در روستاهای اطراف شهرستان اردبیل بود که در یک اکران اختصاصی در جمعی فرهیخته متوجه شدم، اکثریت دختران آن جمع که تحصیلات عالیه داشتند، نیز مجرد هستند.

وی ادامه می‌دهد: همین مسأله انگیزه‌ای برای تفکر نسبت به این سوژه گردید که اگرچه در روستاها دختران به دلیل مهاجرت مردان روستا به شهر، به صورت اجباری مجرد می‌مانند ولی در شهرها به دلیل اینکه ادامه تحصیلات و کسب جایگاه اجتماعی و شغلی اولویت پیدا کرده است، به صورت ناخودآگاه سبب تجرد دختران کلانشهرها شده است.

این کارگردان مستند با روایت سوژه‌ای جالب ولی تأسف‌انگیز از مستند خود را این گونه توضیح می‌دهد: یکی از سوژه‌های مستند من، دختر خانمی تحصیل کرده بود که در توضیح علل تجرد خود، نگاه مردسالارانه مردان شهر را علت اصلی می‌دانست. وی می‌گفت که یکی از خواستگارانش بعد از اینکه مدتی را به صورت نامزد سپری کردند ولی به دلیل اینکه نامزد وی انتظار داشته است همسرش از سطح پایین‌تری داشته باشد، از ازدواج منصرف می‌شود.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد