لاو سینما : سینمای ایران و جهان

ساخت آثار ضعیف و خنثی می تواند بی دردسرتر و بهتر باشد. طنز با نقد اجتماعی، سیاسی و ... همراه است و برای بهتر شدن شرایط باید خط قرمزها کمتر شوند

آخرين به روز رساني : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397


کل مطلب : 4402 مطلب / کل بازديد : 633,0051
تبليغات

تبليغات
خرید بلیت به وقت شام
خريد بليت فراری
خرید بلیت لاتاری
خرید بلیت لونه زنبور
خرید بلیت مادر
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 4378
تاريخ انتشار : شنبه 18 فروردين 1397 - 0:49

امروز زادروز یکی از محبوب ترین بازیگران و کارگردانان سینمای طنز و کمدی ایران مهران مدیری است که تقریباْ همه مردم ایران با آثار او خاطره دارند. مهران مدیری را می توان تأثیرگذارترین فیلمساز حوزه طنز در سینما و تلویزیون چند سال اخیر دانست چرا که پس از او آثار طنز در تلویزیون شکل و شمایل دیگری به خود گرفتند و برخی همکاران او که سال ها در کنارش به فیلمنامه نویسی، بازیگری و... مشغول بودند در سینما فعالیت خود را در حوزه سینمای کمدی ادامه دادند. به همین دلایل می توان مدیری را صاحب یک موج در این حوزه دانست.

به بهانه زادروز این بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون که این روزها مجموعه «دورهمی» به کارگردانی و اجرای او از شبکه نسیم پخش می شود به مقایسه دنیای طنز و کمدی در سینما و تلویزیون پرداختیم و با ۲ تن از هنرمندانی که در حوزه طنز فعالیت دارند گفتگو کردیم که در ادامه این مقاله می توانید این دو گفتگو را مطالعه کنید.

************************************

ابراهیم وحیدزاده نویسنده و کارگردان سینما  اظهار داشت: تفاوت بین سینمای کمدی ایران و جهان بسیار زیاد است به گونه ای که تنها شباهت ما با کشورهایی که در حیطه طنز فعالیت گسترده و کامل تری دارند به این برمی گردد که هر دو در یک حوزه فعالیت می کنیم و فیلم می سازیم. در هالیوود امکانات وسیعی وجود دارد و محدودیت های موجود در کشور ما برای آنها تعریف نشده است، به همین دلیل طبیعتا سینمای طنز و کمدی در هالیوود مطمئناْ موفق تر از سینمای ایران خواهد بود.

وحیدزاده تصریح کرد: طنز و شوخ طبعی همیشه طعنه ای به تابوها و خط قرمزها زده که این تابوها و خط قرمزها در کشور ما بیشتر از دیگر کشورها است و از طرفی هالیوود و اروپا دارای بازاری جهانی هستند که نگرانی چندانی برای آنها در بازگشت سرمایه وجود ندارد اما در ایران علاوه بر کمبود امکانات و محدودیت ها نگرانی بسیاری برای بازگشت سرمایه وجود دارد و همه این مسائل باعث شده تا سینمای طنز و کمدی ما به سطح پایینی نزول پیدا کند.

وی افزود: با این حال شاهد هستیم که استقبال بیشتری در کشور ما نسبت به سینمای طنز در مقایسه با دیگر ژانرها وجود دارد چرا که به نظر من ایران امروز مملوء از مردمی است که دلمشغولی های اقتصادی و اجتماعی بسیاری دارند و دائماْ در تلاش برای فراموش کردن این مشکلات هستند به همین دلیل از آثار سطحی طنز نیز استقبال بیشتری نسبت به سایر آثار می شود چرا که مردم به دلیل مشکلات فراوانی که در زندگی شان وجود دارد بیشتر به سرگرم شدن و فکر نکردن گرایش دارند تا ساعاتی بتوانند ذهن خود را به یک قصه سرگرم کننده و از طرفی مفرح بسپارند.

این کارگردان خاطرنشان کرد: به همین دلایل است که سینما و تلویزیون ایران در حوزه کمدی و طنز ضعیف عمل می کند و ما شاهد آثار بهتری از کشورهای دیگر هستیم. البته فیلمسازان بزرگی در سینمای ایران تجربیات خوبی را در این حیطه ارائه دادند که از جمله آنها می توان به ناصر تقوایی، یدالله صمدی و داریوش مهرجویی اشاره کرد که متأسفانه فعالیت آنها در این حوزه چندان تداوم نداشت و پس از ساخت آثار موفق و خوب از سوی این فیلمسازان دوباره شاهد ظهور فیلم های ضعیف کمدی بودیم.

کارگردان فیلم سینمایی «شام عروسی» در ادامه اظهار داشت: باید از طنز و کمدی در سینما و تلویزیون حمایت شود و اگر این حمایت صورت گیرد می توانیم شاهد ساخت فیلم های خوبی در سینما و تلویزیون باشیم که می توانند در خارج از کشور نیز دیده شوند. متأسفانه در سال های اخیر شاهد بودیم که اساس کار در تلویزیون انجام کارهای نازل است و گویا تلویزیون به فرمولی رسیده که در آن ساخت آثار ضعیف و خنثی می تواند بی دردسرتر و بهتر باشد. طنز با نقد اجتماعی، سیاسی و ... همراه است و برای بهتر شدن شرایط باید خط قرمزها کمتر شوند.سینماپرس

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد