لاو سینما : سینمای ایران و جهان

سید عباس صالحی با اظهار خرسندی از اتفاقات جدید در جشنواره گفت

آخرين به روز رساني : دوشنبه 26 آذر 1397


کل مطلب : 4677 مطلب / کل بازديد : 700,4041
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 4101
تاريخ انتشار : جمعه 22 دي 1396 - 22:26

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه ۲۰ دی ماه در جمع مدیران جشنواره ملی فیلم فجر حضور یافت و انتظارات خود از مسئولان جشنواره را بیان کرد.

سید عباس صالحی با اظهار خرسندی از اتفاقات جدید در جشنواره گفت: تشکر می‌کنم از جناب مهندس حیدریان و دکتر داروغه‌زاده و تمام کسانی که در این اتفاق بسیار مهم و قابل توجه برای سینما و کشور فعالیت می‌کنند. به طور طبیعی جشنواره‌ها مهم‌اند و جشنواره‌های فجر مهم‌تر هستند. جشنواره سینمایی فجر هم قله جشنواره‌های کشور ما است یعنی اهمیت آن با توجه به ضرایب و از لحاظ جایگاهی که دارد، افزوده می‌شود. به همین جهت افرادی که در دبیرخانه فعالیت می‌کنند، می‌دانند که اهمیت و تاثیرات‌ فجر، با نگاه مضاعفی دیده می‌شود.  

او افزود: در کشور ما جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود اما وقتی به جشنواره‌های فجر که می‌رسیم، به ترکیبی از جشنواره‌هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می کند، می‌رسیم و این به یک نقطه خاص بدل می‌شود. از سویی سینما به علت ویژگی‌های که داشته و دارد، بیش از هر هنر دیگری در کشور دیده می‌شود و محل توجه و قضاوت قرار می‌گیرد و همین امر باعث سخت شدن کار مدیران جشنواره فیلم فجر می‌شود چرا که فعالیت آنها بیش از هر اتفاق فرهنگی دیگری در معرض قضاوت، داوری و دیده شدن قرار می‌گیرد.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به در معرض دید قرار گرفتن جشنواره توسط مخاطبان و سینماگران، بیان کرد: در بهمن‌ماه، چه کسانی که سینمایی هستند و چه کسانی که سینمایی نیستند به نوعی در فضای سینما و جشنواره فیلم فجر قرار می‌گیرند و به نوعی کل کشور درگیر این جشنواره می‌شود که این کار مدیران جشنواره را دشوارتر می‌ کند، حساسیت را افزایش می‌دهد و  به دلیل در معرض دیده شدن قرار گرفتن، فشار روحی و روانی و کاری ایجاد می‌کند.  

او با اشاره به تجربیات دبیرخانه جشنواره فیلم فجر طی ۳۶ سال، تصریح کرد: بهره‌گیری از تجربیات باعث خواهد شد که سختی‌ها کاهش یابد و مسیر راحت‌تر طی شود. امسال گزارش‌هایی که به دست ما رسیده، نشان دهنده این است که کارهای قابل توجهی صورت گرفته تا جشنواره امسال بسیار پُربارتر برگزار شود. با اینکه احتمال داده می‌شد با تقلیل تعداد فیلم‌ها حاشیه‌ای از ناحیه‌ افرادی که به جشنواره راه پیدا نمی‌کنند، ایجاد شود اما این گونه نشد.

صالحی چند نکته را به مدیران و دبیران جشنواره فیلم فجر متذکر شد و تاکید کرد: دوره مدیریت بافاصله تمام شده است. در گذشته ممکن بود که با این نوع مدیریت اعتدال ایجاد کرد ولی در حال حاضر فضای اجتماعی و ارتباطی ما نوع دیگری از مدیریت را ایجاد کرده است. هر چقدر نزدیک تر باشیم سوءتفاهم ها کمتر می شود. اصحاب رسانه و منتقدان باید این حس را داشته باشند که می‌توانند به راحتی انتقاد کنند. اینکه ما به اتاق‌های شیشه‌ای نزدیک شویم و فاصله خودمان با مخاطبان را از لحاظ قضاوت‌های مبتنی بر حدس و گمان دور کنیم، کمک می‌کند به اینکه جشنواره سالم‌تر و کم‌حاشیه تر برگزار شود.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارزش‌گذاری به ابتکار جشنواره امسال در این راستا، از جمله برگزاری نشست دبیر جشنواره و نماینده هیات انتخاب با اهالی رسانه پس از پایان جلسه انتخاب فیلم‌ها یا اتفاقی که امسال تحت عنوان قرعه‌کشی برنامه فیلم‌های سینمای رسانه‌ صورت گرفت، گفت: ابتکاراتی که به راحتی میسر می‌شود، باید انجام شود حتی اگر به نوعی عادت برای سال‌های آتی ایجاد کند. ما هر چه خودمان را از لایه‌های دیوارگونه به لایه‌های نازک شیشه‌ای برسانیم، سوءتفاهمات کمتر می‌شود.  

او ادامه داد: دستورالعمل‌ها و مقررات، هزینه‌کرد جشنواره و شفاف‌سازی هایی نظیر همین قرعه‌کشی برنامه سینمای رسانه‌ کمک می‌کند تا ۳ ضلع اهالی سینما، مردم و رسانه به ما اعتماد بیشتری کنند. این اعتماد، در اتفاقات پیش‌رو، یک سرمایه اجتماعی برای جشنواره، سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، لذا به نظر می‌رسد در این مسیر هر چه بتوانیم بر اتفاقات خوب بیفزاییم، بهتر است و امید می‌رود از کارهای خوبی که انجام می‌شود، کاسته نشود.  

صالحی به حرفه‌ای برگزار شدن جشنواره تاکید کرد و گفت: باید به سمتی برویم که جشنواره را از حالت «نمایشگاه فیلم» خارج کنیم. باید به سمتی برویم که جشنواره فیلم فجر در قالب یک فستیوال سینمایی پیش برود و در حقیقت، شأن جشنواره را حفظ کنیم و از بازار نمایش فیلم، فاصله بگیریم و شأن و جایگاه سینما را حفظ کنیم.  

او افزود: شاخصه‌ها و نکاتی وجود دارد که ما بر اساس آنها، بتوانیم فکرهای بیشتری برای سال‌های آینده داشته باشیم و به این بیاندیشیم که چگونه می‌توان جشنواره فیلم فجر را به عنوان یک فستیوال معتبر منطقه‌ای و جهانی مطرح کرد. باید با این نگاه به سمت جشنواره فیلم فجر حرکت کنیم. صرفا هم قرار نیست با نگاه شورآفرینی و هیجان‌سازی و عمومی‌سازی حرکت کنیم. ما می‌خواهیم فجر، به عنوان یک فستیوال معتبر سینمایی در منطقه و بعد در بعد جهانی مطرح شود. حال باید بررسی کرد که چگونه می‌توان قدم به قدم، به این شاخصه‌ها افزود. باید به گونه‌ای حرکت کنیم که به این دلخوش نباشیم که هزاران نفر و میلیون‌ها نفر به جشنواره می‌آیند و می‌روند و به این برسیم که جشنواره فجر، در حوزه سینما تفسیر بخصوصی دارد و ما با آن چیزی که باید باشد و هستیم، فاصله‌ داریم. سینماپرس 

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد