لاو سینما : سینمای ایران و جهان

ایده‌ای که ممکن است برگزاری سری جدید مسابقات خنداننده شو با هدف معرفی استعدادهای جدید باشد.

آخرين به روز رساني : یکشنبه 18 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 694,9121
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : تلویزیون
کد مطلب : 4027
تاريخ انتشار : سه شنبه 19 دي 1396 - 16:13

پنجمین سری خندوانه قرار است نوروز امسال روانه آنتن شود و رامبد و جناب خان و شاهحسینی و دیگر دوستان، مهمانان ویژه نوروز امسال خانههایمان باشند. بعد از مدتی وقفه که به دلیل فرارسیدن ایام عزاداری ماه محرم در پاییز امسال ایجاد شد، خندوانه برای مدتی با مخاطبانش خداحافظی کرد، اما از همان موقع معلوم بود که این دوری خیلی نخواهد پایید و مخاطبان خیلی زود شاهد خندوانهای جدید خواهند بود. حالا و از یکی دو هفته پیش حضور این برنامه
در باکس نوروزی سیما تصویب شده و قرار است ساخت آن از اسفند ماه کلید بخورد و به پخش برسد.

علیاکبر کاظمی، قائممقام شبکه نسیم سیما با تائید این خبر به جامجم گفت: درحال حاضر گروه در مراحل پیشتولید و برنامهریزی برای اتفاقات
جدید در برنامه است و با شروع سال جدید، شاهد پخش سری جدید این برنامه خواهیم بود.

وی با اشاره به برخی تصمیمات و تغییرات سری جدید افزود: فراخوان برای شرکت علاقهمندان در سری جدید مسابقه خنداننده شو، اعلام شده است. اتاق فکر این برنامه فعال و مشغول است و با جدیت در حال پیشبرد برنامههایشان هستند.

قصه از کجا شروع شد؟

هرچند ساخت و پخش خندوانه به سال 93 برمیگردد، اما ایده و تفکر اصلی ساختش، قدمتی بیشتر دارد و طرحی که رامبد جوان برای ساخت برنامهای با محوریت خنده داشت، مدتها در ذهنش ماند و پرورش یافت و به شور و جلسه گذاشته شد تا در نهایت به ایستگاه پخش رسید. جوان تا آن سال توانسته بود خودش را در مقام بازیگر و کارگردان در اذهان مطرح کند و با ساخت مجموعههای خوشساختی چون «گمگشته»، «نشانی»، «مسافران» و «توطئه فامیلی» از تصویری که مخاطبان در قالب شخصیت فرید جنگلبرد سریال «خانه سبز» از او داشتند، فاصله بگیرد.

ایدهای که رامبد جوان برای ساخت خندوانه در ذهن پروراند، بر محور خنده بود. در آن سالهایی که جوان به این ایده فکر میکرد، برنامههای گفتوگومحور یا همان «تاکشو»ها در جهان رونقی دوباره پیدا کرده بود. رامبد جوان هم در ساخت خندوانهاش، ماهیت این سبک از برنامهها را کمابیش مورد توجه قرار داد، منتها با چاشنی خنده بیشتر! خندوانه قرار بود جای خالی خنده را که در آن زمان در تلویزیون و حتی مردم جامعه تا حدی احساس میشد، پر کند و بهانهای باشد برای خندیدن و قدر معجزه خنده را دانستن. ایده دست به دست چرخید، از شبکه دو پرید و بالاخره به شبکه تازهتاسیس نسیم رفت. شبکهای که شعارش سرگرمی بود و در ابتدای فعالیت، نیاز به برنامهای داشت تا توجه مخاطبانش را به خود جلب کند و در جعبههای جادویشان جا بیفتد. اینطور شد که خندوانه کلید خورد.

نوبت رسید به خلاقیت

اولین مهمان خندوانه، علی کفاشیان بود. رئیس وقت فدراسیون فوتبال که به خندههای همیشگی و خونسردانهاش معروف است و برای برنامهای که قرار است عنوان خنده را یدک بکشد، چه مهمانی بهتر از او؟ سری اول خندوانه به واسطه حضور جوان، قالب نو، حضور تماشاچیان در استودیو و دکور و نمادهایی که خیلی زود به امضای برنامه تبدیل شد، توانست از همان قسمتهای اول، توجهها را به خود جلب کند؛ مهمانان شاخص یکی یکی به برنامه میآمدند و حتی در سریهای بعد عدهای گله میکردند که چرا زودتر دعوت نشدهاند!

بهرغم این موفقیت، اتاق فکر خندوانه که از چهرههای خوشذوقی چون جوان، محمدفواد صفاریانپور، سجاد افشاریان، بهرام عظیمی، محمدرضا شهیدی فرد و بزرگمهر حسینپور تشکیل شده بود، خیلی زود به این نتیجه رسیدند که قالب ثابت دعوت از مهمان و در کنار آن صرف هندوانه و پخش ولههای گوناگون در درازمدت جوابگو نیست و باید خلاقیتهای جدیدی را به برنامه تزریق کرد. با همین هدف شخصیت نیما (با بازی نیما شعباننژاد) و عروسک جنابخان افزوده شدند و اتفاقا نظر مخاطبان هم نسبت به حضورشان مساعد بود. برگزاری مسابقاتی چون خنداننده برتر،لباهنگ و خنداننده شو هم در طول این چند فصل از جمله تصمیمهایی بود که مدتی مخاطبان را با خود دنبال کرد و در عین حال استعدادهای طنز تازهای را به تلویزیون معرفی کرد. حالا و در آستانه ساخت سری جدید باید منتظر ماند و دید از اتاق فکر رنگارنگ خندوانه، این بار چه ایدهای بیرون میزند و خندوانهایها برای اینکه هنوز یکی از پربینندهترینهای تلویزیون باقی بمانند، چه در سر دارند؛ ایدهای که ممکن است برگزاری سری جدید مسابقات خنداننده شو با هدف معرفی استعدادهای جدید باشد.

زمزمههای بازگشت با طعم جنوب!

در آستانه تولید سری پنجم خندوانه و در شرایطی که هنوز هیچ تصمیمی از جانب تیم سازندگان برنامه به رسانهها و مخاطبان اطلاع داده نشده است، بهترین خبر، زمزمههایی از بازگشت جناب خان بود. عروسک دلنازک، کمی لافزن (!) و جنوبی خندوانه که دیگر نه به منزله یک عروسک که انسانی صاحب هویت و جاندار است و موجودیتش به قلب هر مخاطب کوچک و بزرگی راه پیدا کرده. جناب خان که در اصل و برای اولین بار در دل مجموعه نمایش خانگی «کوچه مروارید» تولد یافته بود، ابتدا به عنوان بازیگر مهمان به برنامه آمد و بعد ماندگار شد؛ ماندنی که خواست مخاطبان بود. جناب خان به نوعی بومیترین عروسک تلویزیون هم هست و شاید این از دیگر عوامل اقبال بلندش باشد.

با این حال جناب خان از سری چهارم، بیخبر از مجموعه رخت بربست. کوچی که دلیلش به اختلاف میان صاحب امتیاز عروسک (سعید سالارزهی) با سازندگان برنامه برمیگشت. دامنه اختلاف روز به روز وسیعتر میشد؛ سالارزهی با رسانهها مصاحبه میکرد و جوان از رسانه ملی جوابش را صریح و تند میداد. پادرمیانی چهرههای شناخته شده عروسکی برای ایجاد آشتی میان این دو نفر هم جواب نداد و جناب خان ناچار از خندوانه رفت.

سرانجام حدود چند روز پیش رامبد جوان شخصا و در گفتوگویی تلفنی از بازگشت این عروسک گفت و زمزمههای بازگشت او را تائید کرد. او که روی آنتن شبکه شما آمده بود، اعلام کرد: میخواستیم مخاطبان را سورپرایز کنیم، اما خبرش زودتر اعلام شد و تائید میکنم که جناب خان به خندوانه برمیگردد.

باوجود تائید رامبد، محمد بحرانی صداپیشه و جان دهنده اصلی شخصیت جناب خان در پاسخ پیگیریهای ما، از تائید یا تکذیب هر خبری در خصوص شخصیت جناب خان، سر باز زد و صرفا نسبت به حضور دوبارهاش ابراز امیدواری کرد.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد