لاو سینما : سینمای ایران و جهان

همکاری با بازیگران خارجی معمولا با حاشیه و هیاهو همراه بوده اما نورگل یشیلچای بازیگر مطرح ترک نیامده جنجال ساز شد.

آخرين به روز رساني : یکشنبه 27 اسفند 1396


کل مطلب : 4304 مطلب / کل بازديد : 590,9681
تبليغات

تبليغات
کانال تلگرام لاوسينما
خريد بليت آیینه بغل

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 4018
تاريخ انتشار : سه شنبه 19 دي 1396 - 14:33

در حالی که هیاهوی حضور نورگل یشیلچای بازی مطرح ترک در فیلمی ایرانی خوابیده، پرونده ای گشوده ایم تا عملکرد بازیگران خارجی در فیلم های ایرانی را محک بزنیم. آنها با چه سابقه ای آمدند و حاصل کارشان چه بوده است؟
 
 هیچ و دیگر هیچ

1. سابقه حضور بازیگران و عوامل خارجی در سینمای ایران به پیش از انقلاب بر می گردد. پس از انقلاب تا سال ها این روند متوقف بود و حالا نیز این رویه به کندی انجام می شود. همکاری با بازیگران خارجی معمولا با حاشیه و هیاهو همراه بوده اما نورگل یشیلچای بازیگر مطرح ترک نیامده جنجال ساز شد.

2. سینمای ایران به بازیگر خارجی نیاز دارد اما نه هر بازیگری. کسانی باید به کشورمان بیایند که صاحب دانش باشند و بر غنای سینما بیفزایند. در میان بازیگرانی که پس از انقلاب در فیلم های ایرانی حضور داشته اند حدود 20 نفر در کشورشان معروف تر از بقیه هستند ولی هیچ کدام اعتبار جهانی ندارند.

3. برای چرایی حضور بازیگران خارجی دلایل متعددی می توان ردیف کرد. سینمای ایران نیازمند تولیدات مشترک است و چه کسانی بهتر از بازیگران کشور همسایه. حتی چند سال پیش مسئولان وزارت ارشاد رسما به دنبال بده بستان های دو جانبه بودند که از دل آن فیلم هایی مثل «سی و سه روز» و «شکارچی شنبه» بیرون آمد. دلیل دیگر دستیابی به بازار منطقه است. به همین خاطر است که فرمول همکاری با بازیگران مطرح ترک چند سالی است کلید خورده.

4. گاهی سازندگان به این نتیجه می رسند که برای روایت قصه شان حتما باید از بازیگر خارجی استفاده کرد که از نظر پوشش و نیز چهره ظاهری، انطباق کامل با شخصیت فیلم داشته باشند. نمونه این اتفاق را در «استرداد» شاهد بودیم. از طرف دیگر برای نشان دادن تحول شخصیت فیلم «کتاب قانون» لازم است از بازیگری استفاده کرد که بتوان او را پیش از اسلام آوردن، بدون حجاب نشان داد. 

نورگل یشیلچای (ترکیه)
 
 
 در چه فیلمی بازی کرد؟ «جن زیبا» به کارگردانی بایرام فضلی.
 
 هیچ و دیگر هیچ 

چه نقشی دارد؟ فیلم در مراحل فنی است و هنوز درباره نقش نورگل یشیلچای خبر رسانه ای نشده.

حضورش لازم بود؟ آن طور که تهیه کننده «جن زیبا» می گوید استفاده از نورگل یشیلچای در راستای همکاری های مشترک سینمای ایران و ترکیه است، پس از این منظر حضور او طبیعی و منطقی است. «جن زیبا» محصول مشترک ایران و ترکیه است و شرکت آلتینای ترکیه به عنوان سرمایه گذار و تهیه کننده ترکیه ای در این فیلم حضور دارد. نورگل یشیلچای بازیگر محبوب ترکیه ای در ایران هم هواداران زیادی دارد و برای بسیاری از مردم ایران نیز شناخته شده است. او یک بازیگر 41 ساله است که بیشتر شهرت و محبوبیت خود را مدیون نقش آفرینی در فیلم هایی همچون عشق و جزا، سلطان و گوزل است.

چه دستاوردی داشت؟ شاید حضور نورگل یشیلچای بتواند به گیشه «جن زیبا» در ایران و ترکیه کمک کند. مهم تر این که شاید فیلم سرآغاز همکاری مشترک با ترکیه بشود.
 
 هیچ و دیگر هیچ 

حاشیه: سازندگان ابتدا حضور نورگل را تکذیب می کردند اما یک رسانه ترکی عکس او را منتشر کرد و خبر از بازی اش در «جن زیبا» داد. بعضی رسانه ها با اشاره به پیشینه نورگل دست به اعتراض زدند و حتی بخش خبری 20:30 از سازندگان انتقاد کرد. گزارشگر صدا و سیما اعلام کرد مدیران سازمان سینمایی به او گفته اند که بازی یشیلچای در این فیلم حذف خواهد شد و فیلمبرداری «جن زیبا» با حضور بازیگر دیگری مجددا انجام خواهد شد اما مهرداد فرید، تهیه کننده «جن زیبا» با تکذیب خبرهای منتشر شده اعلام کرد به هیچ عنوان امکان تغییر بازیگر یا فیلمبرداری مجدد این فیلم وجود ندارد و مدیران ارشاد از ابتدا از حضور این بازیگر ترکیه ای در این فیلم مطلع بودند: «زمانی که ما فیلمنامه را به سازمان سینمایی ارائه کردیم و درخواست پروانه ساخت دادیم، مشخص بود که قرار است بازیگر ترکیه ای در فیلم حضور پیدا کند و وزارت ارشاد نیز بر اساس همین اطلاعات به ما پروانه ساخت داد و مجوز ساخت فیلم را صادر کرد.»
 


دیا میرزا (هند)

در چه فیلمی بازی کرد؟ «سلام بمبئی» به کارگردانی قربان محمدپور
 
 هیچ و دیگر هیچ 
 

چه نقشی دارد؟ او نقش مقابل محمدرضا گلزار را در فیلم «سلام بمبئی» بازی کرده.

حضورش لازم بود؟ بله؛ داستان «سلام بمبئی» در هند می گذرد و روایت دلدادگی پسر ایرانی و دختر هندی است، بنابراین تصور این که بازیگر زن ایرانی به شکل هندی در آورده شود، مضحک است. این اتفاق اگرچه در «مسافری از هند» رخ داد ولی بین دنیای سریال و فیلم «سلام بمبئی» تفاوت زیادی وجود دارد. فیلم علاوه بر دیامیرزا از چند بازیگر هندی دیگر استفاده کرده بود؛ مثل گلشن گروور، بهروز چاهل، دالیپ ناهیل و پونم دهلون.

چه دستاوردی داشت؟ حضور دیامیرزا و دیگر بازیگران هندی در فیلم یک کارگردان ایرانی از جمله گام های استوار در رسیدن به تولیدات مشترک است. میرزا بازیگر مطرحی در بالیوود است اما نمی توان همه سهم فروش 14 میلیاردی «سلام بمبئی» را که سال پیش اکران شد، به حساب او گذاشت. سهم محمدرضا گلزار و بنیامین بهادری و همسرش را در داغ شدن گیشه فیلم فراموش نکنیم. باید منتظر بود و دید که آیا فیلم در هند هم گیشه موفقی خواهد داشت؟ آن وقت است که می توان درباره دستاورد حضور خانم میرزا قضاوت جامعی کرد.
 
 هیچ و دیگر هیچ

خانم میرزا سابقه درخشانی دارد؛ او در سال 2000، عنوان دختر شایسته آسیا و اقیانوسیه را از آن خود کرد و در مدت فعالیتش در سینمای بالیوود، 11 بار نامزد دریافت جایزه های مختلف شد و توانست 9 جایزه را از آن خود کند. میرزا در فیلم های «نمی توانم تو را فراموش کنم» با سلمان خان، «پارینیتا» با آمیتاب باچان، «باجگیری» با پریانکا چوپرا و أجی دیوگن، «بهت نگفتم» با آیشواریا رای و آمیتاب باچان همبازی بوده است و یک نکته مهم دیگر، میرزا عضو شورای تهیه کنندگان سینمای بالیوود است و شاید حالا این موقعیت بتواند زمینه همکاری بیشتر سینمای ایران و هند را فراهم کند. خدا را چه دیدید.

حاشیه: فیلم به واسطه بازیگران هندی اش حاشیه خاصی نداشت و بدون دردسر اکران شد.
 


آلیسا کاچر (روسیه)

در چه فیلمی بازی کرد؟ «استرداد» به کارگردانی علی غفاری.
 
 هیچ و دیگر هیچ 

چه نقشی دارد؟ کاچر نقش ستوان غزال گورانی را بازی می کرد. «استرداد» به موضوع غرامت جنگی می پردازد که قرار بود توسط انگلستان، آمریکا و شوروی برای جنگ جهانی دوم به ایران داده شود و مربوط به مقطع زمانی 1332 است.

حضورش لازم بود؟ هم بله هم نه. از این جهت که هستند فیلم و سریال های زیادی که برای نقش زنان پیش از انقلاب تمهید کلاه گیس به کار برده می شد، بازیگران توانمندی در کشورمان وجود دارند که می توانند نقش هایی از جنس ستوان غزال گورانی را به خوبی بازی کنند. از آن سو نظر دیگری هست که بر لزوم حضور کاچر در ایران صحه می گذارد: «برای به تصویر کشیدن دختران ایرانی در سال های قبل از انقلاب که حجاب موسوم امروز را ندارند، برای نزدیک شدن به واقعیات تمهید درست و به جایی بود.» همه مزایای استفاده از آلیسا کاچر در آزادی عمل حجاب خلاصه نمی شود؛ او بازی قابل قبولی ارائه کرد و توانست نقش را از آب و گل در آورد.

چه دستاوردی داشت؟ تنها دستاورد حضور کاچر باورپذیری یک فیلم با موضوع تاریخی است. این اتفاق با هر بازیگر خارجی دیگری هم می توانست رقم بخورد. با این تفاوت که اگر بازیگری چهره می بود، به گیشه داخلی و خارجی فیلم کمک می کرد و احتمالا اندوخته اش به کمک همکاران ایرانی می آمد. کاچر حتی نتوانست به گیشه داخلی «استرداد» کمک کند.
 
 هیچ و دیگر هیچ

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد