لاو سینما : سینمای ایران و جهان

شهیر سینما او را استاد، عظیم، نوآور و هنرمندی بزرگ خطاب کرد و جیم کری از او به عنوان نابغه‌ای غیرقابل انکار یاد کرد.

آخرين به روز رساني : پنجشنبه 22 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 698,1151
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای جهان
کد مطلب : 3902
تاريخ انتشار : شنبه 09 دي 1396 - 22:53

به عقیده آمریکایی ها بدون تردید جری لوییس مهمترین شخصیت درگذشته سال ۲۰۱۷ میلادی در عرصه سینماست و می توان از همین امروز پیش‌بینی کرد که نماهنگ مربوط به درگذشته های مراسم اسکار امسال تحت تاثیر نام جری لوییس قرار خواهد گرفت.

لوییس که در سال ۱۹۲۶ در ایالت نیوجرسی آمریکا به دنیا آمده بود در دهه ۵۰ به همراه دین مارتین یک زوج موفق را در هالیوود تشکیل داده بودند. هر چند این رابطه در اواخر این دهه به تیرگی گرایید و پس از ۱۷ فیلم مشترک برای همیشه از هم جدا شدند. لوییس بعدها در دهه شصت در کنار بازیگری به کارگردانی روی آورد و یکی از مهم ترین آثار سینمایی خود به نام «پروفسور دیوانه» را ساختY فیلمی که امروزه از سوی منتقدان بسیار مورد تحسین واقع می شود. لوییس که یکی از موفق ترین بازیگران گیشه آمریکا بود در امور خیریه نیز فعالیتی مستمر داشت و یکی از برجسته ترین عوامل تاریخ سینما در این زمینه است.

وی به خاطر سال‌ها فعالیت برای آگاهی رسانی درباره بیماری دیستروفی عضلانی نامزد جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۷ نیز شد که در میان سینماگران یک اتفاق جالب توجه است. وی طی ۴۵ سال فعالیت خیرخواهانه نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار برای مقابله با این بیماری، پول جمع آوری کرد. شاید آخرین تصویر ماندگار لوییس در عالم سینما حضور درخشانش در نقش جری لنگفورد معروف به سلطان کمدی در کنار رابرت دنیرو در فیلم «سلطان کمدی» ساخته مارتین اسکورسیزی بود که شخصیتش در آن فیلم به گونه ای کاملا متضاد با تمام نقش های ایفا شده قبلیش در دنیای سینما بود. درگذشت لوییس واکنش های بسیاری در میان سینماگران برانگیخت. مارتین اسکورسیزی کارگردان شهیر سینما او را استاد، عظیم، نوآور و هنرمندی بزرگ خطاب کرد و جیم کری از او به عنوان نابغه‌ای غیرقابل انکار یاد کرد.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد