لاو سینما : سینمای ایران و جهان

بازیگر گران قیمت ,هزینه بازیگران تلویزیون ,دستمزد بازیگران تلویزیون,کاهش دستمزد بازیگران تلویزیون,پس مجبور می شویم فیلم برداری را در مدت زمان کوتاه تر و فشرده

آخرين به روز رساني : پنجشنبه 22 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 698,1301
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : تلویزیون
کد مطلب : 3864
تاريخ انتشار : جمعه 01 دي 1396 - 19:34

بازیگران در سریال های تلویزیونی گاها دستمزد هایی مطالبه می کنند که به طبع آن تهیه کنندگان برای حضور بازیگر در مجموعه به ناچار بعضی از هزینه های تولید را کاهش می دهند که این کاهش هزینه ها می تواند منجر به افت کلی مجموعه شود ، در ادامه به سراغ تهیه کنندگان و کارگردانان تلویزیون رفته و نظرات آن ها را در این رابطه می خوانید :
محمد رضا آهنج:
بازیگر به تنهایی کار را جلو نمی برد
محمدرضا آهنج کارگردان تلویزیون است که آثاری چون، سایه آفتاب، عملیات ۱۲۵ به دنیا بگویید بایستد را در کارنامه کاری خود دارد. آخرین مجموعه تلویزیونی آهنج اسمان من با استقبال مخاطبان مواجه شد . وی در گفت و گو با بانی فیلم در رابطه با روند ستاره سازی و استفاده از بازیگران با دستمزد های خارج از عرف بیان کرد : در بعضی از کارها که متن و عوامل درخوری دارند بازیگران حتی از دستمزد متعارف خود هم کنار می آیند تا در کنار سریال باشند ، بعضی از بازیگران هم که خود را برند کاری می بینند همیشه دستمزد های غیر متعارفی طلب کردند و نمونه آن در مجموعه های تلویزیونی موجود است که این رفتار گاها منجر به زمین خوردن پروژه نیز شده است.
وی در ادامه افزود: معتقدم که بازیگر کار را جلو نمی برد پیش از بازیگر متن و نوع نگاه به کار می تواند یک مجموعه را تشکیل دهد و در درجه آخر بازیگر می تواند مکمل خوبی برای کار باشد . نمونه اخیر کارهایی که اخیرا از تلویزیون پخش شده که بدون استفاده از بازیگران چهره سریال های موفقی بودند . من به این اصل قدیمی معتقد هستم که می گوید : بازیگر خوب بیننده را پای تلویزیون و سینما می کشاند اما برای ادامه بازیگر نمیتواند خروجی کار را تغییر دهد .
او همچنین در رابطه با ریسک استفاده از بازیگران ناشناخته عنوان کرد : بسیاری از بازیگرانی که امروزه به چهره تبدیل شدند روزی کارگردان و یا تهیه کننده ای ریسک حضور این افراد در مجموعه ها را پذیرفته است. تلویزیون در بدترین حالت ممکن بین ۱۰ تا ۱۵میلیون بیننده دارد واین تعداد تضمینی است بر بینندگان تلویزیون در نتیجه تهیه کنندگان اگر بر روی طرح و سناریو تاکید بیشتری داشته و به دنبال استفاده از بازیگران چهره نباشند می توانند موفق تر عمل کنند ، کیفیت آثار نیز بهبود بخشیده می شود . من همیشه از بازیگران گمنام در کارهایم استفاده کردم و این ریسک را در رابطه با انتخاب بازیگر پذیرفته ام و معتقدم با فقری که در حال حاضر بر بودجه تلویزیون حاکم است نباید بیشترین صرف هزینه ها را در بخش بازیگری داشته باشیم.
حجت قاسم زاده اصل:
گران ترین بازیگران ما هم دستمزد ارزانی دارند
حجت قاسم زاده اصل کارگردان و تهیه کننده آثاری چون، یاد آوری، تنهایی و از شنبه تا پنجشنبه را در کارنامه کاری خود دارد. در گفت و گو با بانی فیلم در رابطه با تاثیر دستمزد بازیگران بر کیفیت مجموعه های سیما عنوان کرد : مطالبه دستمزد گزاف از سمت بازیگران به اعتقاد من شاید در دوران های گذشته اتفاق می افتاد اما با روی کار آمدن دکتر میر باقری در کسوت معاونت سیما حد و مرزی برای دستمزد بازیگران تعیین شده . اگر بازیگری دستمزدی بالا طلب کند جایگزین می شود . هیچ بازیگری ضامن فروش نیست حتی در سینما و تلویزیون که قطعا جای خود را دارد . وقتی که ما قصه خوب نداشته باشیم هر بازیگری را هم که بیاوریم هیچ تاثیری در روند سریال نخواهد داشت .
وی در ادامه افزود: اگر فیلم و یا سریالی متن خوبی داشته باشد و بازیگر هم متاسب با نقش انتخاب شود و مجموعه پرداخت صحیحی داشته باشد جای خود را بین مخاطبان پیدا خواهد کرد .بازیگران در مجموع دستمزد زیاد و افسانه ای طلب نمی کنند ، به شخصه مشکلی با دستمزد بالا بازیگران ندارم گاهی ما لوکیشن های گران قیمتی انتخاب می کنیم به طور مثال باید روزانه اجاره یک کاخ را پرداخت کنیم ، پس مجبور می شویم فیلم برداری را در مدت زمان کوتاه تر و فشرده تر انجام دهیم .
قاسم زاده با تاکید بر گران نبودن دستمزد بازیگران عنوان کرد : به اعتقاد من در فیلم سازی همه چیز ارزان است از دستمزد بازیگران و غیره گران ترین عنصر در صنعت فیلم و سریال زمان است . زمان لازم از فیلم سازان در حال حاضر دریغ می شود این اتفاق برای تله فیلم ها هم رخ داده است . زمان ساخت تله فیلم به ۹ تا ده روز رسیده که این زمان عملا تولید تله فیلم را نابود می کند . عرف زمان برای سریال های تلویزیونی نیز ۷ تا ۸ دقیقه فیلمبرداری است که زمان را از کارگردان می گیرد . حتی گران ترین بازیگران ما نیز دستمزد ارزانی دارند .اگر تهیه کنندگان برای موفقیت کارها از بازیگران خاصی استفاده کنند تا کار موفق شود این طرز تفکر کاملا غلط است .
وی در انتها افزود : در همه جای دنیا تلویزیون مجال و فرصتی برای ظهور و بروز چهره ها و جوانان است اگر این اتفاق در کشور ما هم بیفتد جوان تر ها و ستاره های بیشتر به عالم هنر معرفی می شود.در حال حاضر عمرکاری نیمی از بازیگران ما به پایان رسیده و بازیگران جوانی داریم که استعداد های فراوانی دارند و بستری برای بروز این استعداد ها نیست . حتی زمانیکه بازیگران جوان را انتخاب می کنیم باید برای ماندن آن ها و حضور در مجموعه بجنگیم.
نوید محمودی:
مجموعه عوامل یک سریال را می سازند
نوید محمودی تهیه کننده سینما و تلویزیون که در سال های اخیر فیلم سینمایی چند متر معکب عشق را در پرونده کاری خود داشته که موفق به دریافت جوایز گوناگونی از جشنواره های داخلی و خارج شد و هم اکنون سریال سایه بان از شبکه دو سیما به تهیه کنندگی وی از شبکه دو پخش می شود . نوید محمودی در گفت و گو با بانی فیلم در رابطه با انتخاب بازیگران عنوان کرد : مهم ترین نکته یک سریال تلویزیونی مجموعه عواملی است که سریال را می سازد اگر بهترین فیلمساز را مقابل دوربین گذاشته و عوامل خوبی نداشته باشیم کاری از پیش نمی رود و اگر بهترین بازیگر را در کنار عوامل درستی قرار ندهید نتیجه بخش نخواهد شد . در چیدمان عوامل باید دقت لازم به کار برده شود و بهترین عوامل با کیفیت بالا باید انتخاب شود . ایمان دارم که بازیگران بسیار خوب هم در زمانی که شما یک تیم خوب و حرفه ای را کنار هم قرار دهید با عدد و رقم کمتری در کار حضور پیدا می کنند . بازیگران با حضور در سریال فقط به دنبال پول گرفتن نیستند بلکه میخواهند تا در کار خوب حضور پیداکنند تا دیده شوند .
وی در ادامه افزود : معتقدم انتخاب عوامل مناسب در کنار هم بسیار منطقی تر است تا همه هزینه فیلم صرف حضور بازیگری خاص شود .من معتقدم ترکیب بازیگران قدیمی با تجربه در کنار بازیگران جوان یا جوان های با تجربه می تواند ترکیب مناسبی را به مخاطب ارائه دهد .تمام بازیگرانی که در حال حاضر صاحب نام و نشان هستند روزی گمنام بودند . اگر قصه و کیفیت فنی مناسبی را در اختیار مردم قرار دهید به مرور به بازیگران شما عادت می کنند . تجربه نشان داده که تمام بازیگران جوان روزی در سریال ها از جایی آغاز کردند و به آن ها اعتماد لازم شده است.
بهروز خوش رزم:
اعتقادی به بازیگران چهره ندارم
بهروز خوش رزم تهیه کننده با سابقه تلویزیون که در کارنامه خود مجموعه های ،بار دیگر زندگی ، یلدا و یک مشت پر عقاب را دارد . در گفت و گو با بانی فیلم در رابطه با دستمزد بازیگران در مجموعه های تلویزیونی بیان کرد : در سال های گذشته ما دستمزد های معقول تری را به بازیگران پرداخت می کردیم اما دستمزد هایی که امروزه بازیگران مطالبه می کنند سبب می شود تا فشار بسیار زیادی به گروه تهیه و تولید آورده شود . به شخصه معتقد به حضور چهره در آثار تلویزیونی نیستم و بر این باور هستم که کسانی که در سریال های تلویزیونی نقشی را به عهده می گیرند باید در قالب نقش بگنجند .
وی ادامه داد : تمامی تهیه کنندگان باید تمام توان خود را بر ساخت سریال پرکشش به کار گیرند و سریال اگر متن مناسبی داشته باشد حتی بدون بازیگر چهره هم راه خود را بین مخاطبان پیدا خواهد کرد . سریال ها به گونه شده است که انگار ضعف های کار با حضور بازیگران چهره می خواهد پوشیده شود . ما سریال های زیادی داشتیم که از بازیگران مطرح استفاده شده اما به جابی نرسیده است .
خوش رزم اضافه کرد: به طور مثال مجموعه ای بوده ، که یک هنرپیشه به اندازه کل کادر جلو و پشت دوربین دستمزد مطالبه کرده است .این اتفاق غلط ترین اتفاقی است که می تواند برای یک سریال بیفتد . تلویزیون سقف مورد نظری را برای مجموعه ها در نظر می گیرد اگر قرار باشد همان سقف را هم خورد کنیم و فقط به بازیگران پرداخت کنیم سریال نجات پیدا نخواهد کرد .

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد