لاو سینما : سینمای ایران و جهان

یک فیلم با در نظر گرفتن المان های لازم برای تبدیل به یک اثر چندین قسمتی، به سریال مبدل می شود.

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 21 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 697,6101
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 3820
تاريخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - 10:2

کاظم راست گفتار، کارگردان و فیلمنامه نویسی که آثاری چون نقاب، داماد خوش قدم، چک و … را در کارنامه کاری خود دارد، از جمله افرادی است که به تازگی فیلم سینمایی خود را با عنوان «آشوب» که چندی پیش به روی پرده رفته بود را به یک مینی سریال تبدیل کرده است.
وی در گفت و گو با بانی فیلم درباره این اتفاق و در کل ویژگی هایی که موجب می شود تا یک سینمایی قابلیت تبدیل به سریال را داشته باشد، بیان کرد: در درجه اول تمام موارد به قصه و فیلمنامه ای برمی گردد که برای هر کاری وجود دارد. گاهی اتفاق می افتد که فیلمنامه جای کار دارد و پرداخت به آن در ۹۰ دقیقه کافی نیست، به همین دلیل وقتی قصه ای کشش این را دارد که در بیش از زمان طبیعی یک فیلم سینمایی که در ایران عموما زیر ۱۰۰ دقیقه است، ساخته شود؛ تبدیل آن به سریال گزینه خوبی است. ضمن این که به طور کلی در یکی و ۲ سال اخیر سینمای ایران به ناحق به سیرک تبدیل شده است و ما دیگر سینما به معنای واقعی آن را نداریم، چرا که آن سینمایی که مردم به تماشایشان می نشینند، بیشتر به جایی شبیه است که چندنفر به دلقک بازی می پردازند و مردم تنها می خندند، یعنی حتی کمدی هم وجود ندارد، به همین دلیل فیلم هایی که حرفی برای گفتن دارند، جدی هستند و جنبه خنده دار دلقکی ندارند، در بهترین حالت هم در سینمای ما موفق نیستند و فروش آن ها در قیاس با هزینه تولید یک فیلم که در این روزها بالغ بر۲ میلیارد تومان است، مبلغ قابل توجهی نیست، به عنوان مثال یک فیلم در سینما با توجه به هزینه ای که برای آن شده، اگر ۷ میلیارد تومان بفروشد،تنها به پول خودش رسیده و هیچ سوی در این بین حاصل نمی شود. حال در این میان با نگاهی به جدول اکران می بینیم که در طول ۱ سال از بین مثلا ۱۲۰ فیلمی که نمایش داده می شود، ۵ تای آن ها به این رقم نمی رسند و ۱۱۵ فیلم ورشکسته شده و به لحاظ اقتصادی ضرر هنگفتی را متحمل می شوند.
وی در ادامه با اشاره به ساخت سریال برای این دست تولیدات گفت: در این شرایط خوب است که برای فیلم هایی که ساخته می شود، گزینه ای با عنوان سریال در نظر گرفته شود، چرا که پای مافیای اکران چندان به این حوزه و فضاها مثل شبکه نمایش خانگی باز نشده است و این شبکه نسبتأ سالم تر است.
راست گفتار اضافه کرد: به طور کلی ساخت سریال فیلم های موجود برای آثاری که فیلمنامه قابل پرداخت در این حوزه را دارند و در سینما ورشکسته شده اند، فرصت خوبی است که به وسیله آن هم بینندگان بیشتری را به خود جلب می کند و هم از نظر مالی کمکی برای سازندگان شوند.
او همچنین درباره ساخت این دست سریال ها برای تلویزیون بیان کرد: در تلویزیون به دلیل مقررات خاصی که در آن حاکم است و چارچوب ها و قوانینی که برای ساخت و نمایش آثار دارد، معمولا فیلم ها و فضای موجود در سینما را کمتر برای نمایش و پرداخت انتخاب می کنند و در واقع فیلم های کمی هستند که مجاز به پخش د ر تلویزیون اند. چرا که به عنون مثال حجاب های باید ۱۰۰ درصد کامل باشد یا نمی توان ساز را در این رسانه نشان داد و موارد دیگری که مسیر داستانی را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. در اصل این ممیزی ها گاه منجر به تغییر فیلمنامه می شوند و در این شرایط مجموعه تولید شده دیگر شامل محتوای آن فیلم نیست.
راست گفتار عنوان کرد: باوجود این شرایط بازهم امکان تبدیل فیلم به سریال در تلویزیون نیز وجود دارد، منتهی این اتفاق در صورتی رخ می دهد که حداقل در سریال آن موازین و چارچوب هایی که باید رعایت شود و فیلم هم در کل مناسب این فضا باشد. در این زمان تلویزیون هم از وقوع چنین رخدادی بدش نمی آیدو حاضر است که برای تولید و پخش آن هزینه کند. حال این که آن سریال با وجود اوضاع تلویزیون چه قدر بیننده دارد مسئله ای است که چندان قابل پیشبینی نیست و نمی توان از آن گفت.
وی در پایان با اشاره به فیلم و سریال آشوب که این روزها در حال توزیع است، یادآور شد: من امیدوار هستم حرکتی که ما درباره این فیلم کردیم، بیشتر جا بیفتد و شاید این اتفاق بابی باشد برای ورود دیگران به این حوزه، همچنین تلویزیون هم با رفتن به سراغ ساخت سریال فیلم های سینمایی داستان ها و فضای جدیدی را تجربه می کند، اتفاقی که می تواند مخاطب را هم جذب کند. در کنار این ها همان طور که اشاره شد، تبدیل فیلم به سریال کمک بزرگی برای فیلم هایی است که با وجود پتانسیلی که دارند، به جهت شرایط نامناسب اکران آن طور که باید دیده نشده اند، مثلا برای فیم آشوب، که در ماه رمضان و با کمترین تعداد سالن اکران شد، در حال حاضر سریال آن با استقبال مواجه شد و مردم بیشتری آن را دیدند.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد