لاو سینما : سینمای ایران و جهان

نقاط ضعفِ پیرنگ داستان و برخی بازی‌ها را نادیده بگیریم: رنر برای بازی در نقش مردی که در دل طبیعت زندگی می‌کند چندان مناسب به نظر نمی‌رسد، اما اولسن به عنوان یک

آخرين به روز رساني : سه شنبه 20 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 695,8941
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش





موضوع : سینمای جهان
کد مطلب : 3692
تاريخ انتشار : شنبه 11 آذر 1396 - 0:25

تیلور شریدان از تجربه کردن نمی‌ترسد و دوست دارد ژانرهای مختلف را امتحان کند. هر‌چند جدیدترین تجربه کارگردانی او یعنی «رودخانه ویند» انتظارات را برآورده نکرده و حاصلِ کار بیشتر شبیه یک اپیزودِ نسبتاً خوش‌ساخت از مجموعه تلویزیونی «سی‌اس‌آی» (CSI) است.
داستان این فیلم که در یک منطقه دور‌افتاده و پوشیده از برف می‌گذرد، مسیر تحقیقاتِ یک تیرانداز ماهر و یک پدر زجر‌کشیده به نام کوری لامبرت (جرمی رنر) و یک مامور تازه‌کار اف‌بی‌آی (الیزابت اولسن) را درباره مرگ یک دختر نوجوان، که جسد یخ‌زده‌اش در یک منطقه متروکه پیدا شده، دنبال می‌کند. «رودخانه ویند» یک موقعیت پیچیده و پر رمز و راز را به تصویر می‌کشد: دختری که احتمالاً به او تجاوز شده، در حال فرار بوده است و قهرمان‌های ما می‌خواهند بدانند چه کسی او را به قتل رسانده و چه چیزی مقتول را تا این حد به وحشت انداخته است.
در این فیلم می‌توان شناخت و حساسیتِ شریدان را نسبت به روانشناسی شخصیت‌ها و فضاسازی به خوبی مشاهده کرد. طبیعتی که در «رودخانه ویند» به تصویر کشیده می‌شود، خشن و بی‌رحم اما بی‌نهایت زیباست. کوری، که همسر سابقش در همان منطقه زندگی می‌کند، قبلاً دختر نوجوانش را در شرایطی مشابه از دست داده است و بنابراین می‌تواند با پدر و مادرِ دل‌شکسته و رنج‌کشیده مقتول، که در آستانه فروپاشی روانی هستند، همدردی کند. ممکن است فضای غم‌آلود فیلم باعث شود نقاط ضعفِ پیرنگ داستان و برخی بازی‌ها را نادیده بگیریم: رنر برای بازی در نقش مردی که در دل طبیعت زندگی می‌کند چندان مناسب به نظر نمی‌رسد، اما اولسن به عنوان یک مامور اف‌بی‌آی جوان و زیبا بازی قابل قبولی دارد.
شریدان در «اگر از آسمان سنگ هم ببارد» به بازآفرینی کهن‌الگوهای ژانر وسترن (مرد قانون، قانون‌شکن و شریک وفادار) می‌پردازد و نتیجه کار، فیلمی با حال و هوای اسطوره‌ای است. اما، در اینجا، این الگوها تنها به روایت یک داستان تکراری و آشنا کمک کرده‌اند.دنیای سینما مترجم: اناهیتا منجزی

 

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد