لاو سینما : سینمای ایران و جهان

البته این متن ممکن است این شبهه را بوجود بیاورد که من برای شخص خودم بلندگوی اعتراض به دست گرفته ام، اما باید بگویم همیشه و در همه جا نسبت به حضور نداشتن فیلمساز

آخرين به روز رساني : دوشنبه 28 آبان 1397


کل مطلب : 4660 مطلب / کل بازديد : 669,9401
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 3621
تاريخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 - 23:57

زینب تبریزی مستندساز در یادداشتی از جای خالی زنان در هیات انتخاب جشنواره «سینماحقیقت» انتقاد کرد و به تحلیل این موضوع پرداخت.

«ما هیچ، ما نگاه؛ سهم ما زنان مستندساز از «سینماحقیقت»

امسال هم مانند سال های گذشته منتظر بودم تا اسامی هیات انتخاب جشنواره فیلم های مستند «سینماحقیقت» اعلام شود تا نسبت به حضور زنان در این هیات مطمئن شوم. فیلم ها اعلام شد و با خواندن نام هیات انتخاب باز هم این سوال برای من بوجود آمد که پس سهم زنان در انتخاب فیلم ها کجاست؟

نام فیلم ها و صاحبانشان را مرور کردم و با انگشت های دستم تعداد زنان صاحب فیلم در بخش ملی را شمردم، تنها اسم ۱۰ زن وجود داشت که یکی از فیلم ها هم مشترکا با یک آقا ساخته شده است! (این درصورتی است که خود جشنواره نسبت به ثبت نام بیش از ۸۵ فیلم از طرف زنان مستندساز ابراز شادمانی کرده بود.)

این روند نادیده گرفتن سهم حضور زنان در هیات انتخاب و بعد داوری سوال همیشگی من طی برگزاری ادوار مختلف جشنواره «سینماحقیقت» بوده است. البته در چند دوره در بخش داوری شاهد حضور چند فیلمساز زن بوده ایم اما به نظر اینجانب این حضورها کاملا نمایشی است.

در صورتی که اتفاقا سهم حضور زنان خارجی در داوری فیلم ها در بخش بین الملل بسیار پر رنگ‌ است این سوال پیش می آید که آیا زنان فیلمساز خارجی نسبت به مستندسازان داخلی از سطح دانش بالاتری برخوردارند؟ هنوز برای این سوال هم جواب مناسبی پیدا نکرده ام.

البته این متن ممکن است این شبهه را بوجود بیاورد که من برای شخص خودم بلندگوی اعتراض به دست گرفته ام، اما باید بگویم همیشه و در همه جا نسبت به حضور نداشتن فیلمسازان زن که سهم مهمی در سینمای مستندمان دارند اعتراض کرده ام ولی همیشه غیرمکتوب.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد