close
تبلیغات در اینترنت
دانلود آهنگ جدید

ابزار وبلاگ

دلیل حذف بی حجاب ها از سریال «نفس»

لاو سینما : سینمای ایران و جهان

این بازیگران کلاه گیس ندارند و صحنه‌هایی که در ارمنستان با بازیگران ارمنی ضبط شده با استفاده از جلوه‌های ویژه در پس زمینه سریال قرار داده شده است و برای نزدیک ش

آخرين به روز رساني : سه شنبه 30 مرداد 1397


کل مطلب : 4411 مطلب / کل بازديد : 574,2781
تبليغات

تبليغات
خرید بلیت به وقت شام
خريد بليت فراری
خرید بلیت لاتاری
خرید بلیت لونه زنبور
خرید بلیت مادر
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : تلویزیون
کد مطلب : 3522
تاريخ انتشار : شنبه 27 خرداد 1396 - 12:57

سریال «نفس» که ابتدا تصاویری تروکاژی از شخصیت‌های زنان ارمنی را در سریال نشان می‌داد این تصاویر را حذف کرده است.

 «نفس» سومین سریال از سه گانه جلیل سامان است که با یک بستر عاشقانه به فضای انقلاب و دهه ۶۰ می‌پردازد و این شب‌ها از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

 

یک ویژگی این سریال که در اولین قسمت پخش شده توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد و باعث شد در فضای مجازی از آن یاد کنند این بود که در فضاسازی دوران قبل از انقلاب شخصیت‌های زن بی حجاب در این سریال دیده می‌شدند. این شخصیت‌ها زنان ارمنی بودند و سامان با گرفتن تصاویری در ارمنستان به صورت تروکاژی در بعضی از صحنه‌های بیرونی سریال مثل مکان‌های عمومی و یا خیابان از آنها استفاده کرده بود.

 

این ویژگی سریال اگرچه به بحث فضای مجازی راه پیدا کرد اما بازخورد منفی نداشت و فقط باعث شد تا روابط عمومی سریال طی توضیحی اعلام کند که این بازیگران کلاه گیس ندارند و صحنه‌هایی که در ارمنستان با بازیگران ارمنی ضبط شده با استفاده از جلوه‌های ویژه در پس زمینه سریال قرار داده شده است و برای نزدیک شدن به فضای واقعی آن سال‌ها بوده است.

 

در همان زمان مهدی روشن روان مدیرگروه فیلم و سریال شبکه سه نیز در گفتگویی اعلام کرد که نمایش زنان بی ‌حجاب در «نفس» مشکل شرعی ندارد و بعضی به غلط می‌خواهند القا کنند که این سریال بحث بی‌حجابی را عادی سازی می‌کند درحالیکه اولا اینها تصاویری از زنان خارجی و غیر مسلمان است که در ارمنستان ضبط شده است و ثانیا ما اصلا روی چنین فضاهایی تاکیدی نداشتیم اما شاید چون مخاطب برای اولین بار چنین چیزی را می‌بیند ممکن است کمی برایش تعجب‌برانگیز باشد.

 

وی در پایان گفتگوی خود به عکس‌ها و تصاویری از انقلاب اشاره کرده بود که تصاویر متعددی از خانم‌های بی‌حجاب در آن وجود دارد و کسی آن را رواج بی حجابی نمی‌داند ولی درمورد آثار نمایشی حساسیت‌هایی وجود دارد.

 

با این حال بعد از حدود دو هفته که از پخش سریال گذشت، این تصاویر به صورت محو، گذرا و در بعضی از صحنه‌ها پخش شد و سپس از قسمت هایی به بعد ادامه نیافت تا اینکه جلیل سامان از طریق فضای مجازی اعلام کرد که «چند قسمتی است که تصاویر شخصیت های بی‌حجاب به سریال اضافه نمی شود و در فضاسازی قبل از انقلاب اشکال بوجود آورده است. ظاهرا مصلحت اینگونه حکم کرده است. امیدوارم قوانین ممیزی سینما و تلویزیون که در آن تکنولوژی روز لحاظ نشده است مورد تجدید نظر واقع شود.»

 

با پیگیری هایی که برای روشن شدن موضوع داشتیم مهدی روشن روان مدیرگروه فیلم و سریال شبکه سه درباره چرایی حذف این شخصیت‌های بی‌حجاب اعلام کرد که «من اطلاعی از دلیل چرایی حذف شخصیت‌های  بی‌حجاب از سریال ندارم اما این  دستور از یکی از مدیران ارشد سازمان صدا و سیما رسیده است.»همشهری آنلاین

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد