لاو سینما : سینمای ایران و جهان

به‌ هر روی اما امروزه سینما، بازوی اجرایی مهمی برای تغییر باورهای عمومی مردم به‌حساب می‌آید و طبیعی است که کشورهای صاحب سبک در سینمای دنیا بخواهند ...

آخرين به روز رساني : سه شنبه 29 آبان 1397


کل مطلب : 4660 مطلب / کل بازديد : 671,4461
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 3519
تاريخ انتشار : پنجشنبه 25 خرداد 1396 - 20:4

سینمای استراتژیک را سینمای دکترین استراتژیک دانسته‌اند. سینمایی که بر موضوعات فرا زمانی که فارغ از زمان و مکان قصه، در دل خود محتواهایی را نهان دارد که به‌عنوان آرمان و راهبرد کلی محسوب شده و هدف‌گذاری آن نیز بر این راهبردها متمرکز است.

 

اگر بخواهیم کمی ساده‌تر درباره این موضوع سخن بگوییم می‌توانیم سینمای استراتژیک را سینمایی بیانگریم که در راهبردهای کلان یک کشور جا دارد و تکمیل‌کننده پازلی است که سایر اجزای آن نه‌فقط در صنعت سینما محصور نیست، که حتی از هنر هم فراتر رفته و در سیاست ورزی کلان یک کشور جا می‌گیرد. بدین معنا که هنر، می‌شود بازویی برای تأثیرگذاری کلان‌تر در مقوله‌ای راهبردی که منافع ملی یک کشور را می‌توان در آن جستجو کرد.

 

پیش‌ازاین بارها و بارها به یاد داریم که هنر و رسانه، یاری‌گر سیاست شده باشد. به‌طور مثال اگر نبود زمینه‌چینی جدی رسانه‌های متحد آمریکا و اروپا درباره موضوع عراق، کشور آمریکا و اروپا نمی‌توانستند به این سادگی اقناع عمومی مردم خویش را درباره موجه بودن این حمله به دست آورند. ولی مستندهای مکرر و جریانات خبری متعدد و متحد حول محور تروریست بودن رژیم بعث عراق کل می‌گیرد و پس از چندی حمله نظامی به این کشور آغاز می‌شود.

 

سینما هم ازاین‌دست جریانات کم به خود ندیده است. به‌طور مثال، تصویرسازی سینمای هالیوود از اسلام، تصویرسازی خشن، دگم، خشک و متعصب است که حضور او برای تمام مردمم دنیا خطرناک و مضر است و طبیعی است که از این رهگذر، هر کس در صندلی سینماهای هالیوود به تماشای فیلمی بنشیند که در گوشه‌ای از آن به اسلام و مسلمانان اشاره می‌شود، با ترس و رعبی عمیق از مسلمانان از سینما خارج شود. اسلامی که در دشداشه سپید و محاسن بلند و شک‌های برآمده ظاهر می‌شود و یا به فکر کام‌جویی از زنان است و یا دارد نقشه حمله انتحاری می‌کشد. نگاهی به آثار متعدد هالیوود در این حوزه نظیر سریال‌های پربازدید چند سال اخیر به‌خوبی بیانگر این واقعیت است. و به‌یقین می‌توان گفت اگر نبود تصویرسازی راهبردی سینمای هالیوود و اروپا از اسلام، ترس گسترده و قرائت ناصوابی که امروزه از اسلام در دنیا وجود دارد، بسیار محدودتر و در ابعاد کوچک‌تری مشاهده می‌شد.

 

به‌ هر روی اما امروزه سینما، بازوی اجرایی مهمی برای تغییر باورهای عمومی مردم به‌حساب می‌آید و طبیعی است که کشورهای صاحب سبک در سینمای دنیا بخواهند از این ‌دست قدرتمند برای پیش برد راهبردهای خود بهره‌مند شوند.

 

اگر بخواهیم در سینمای ایران به دنبال موضوع این نگاره بگردیم، لاجرم باید به سینمای دفاع مقدس اشاره‌کنیم. سینمایی که سبک خاص خود را دارد، محتوای تاریخی و اجتماعی منحصربه‌فردی را دنبال می‌کند و به لحاظ کمی و کیفی در سطحی قرار دارد که می‌توان آن را تأثیرگذار دانست. سینمایی که هرچند در سال‌های اخیر نگاه‌های جدیدی را تجربه می‌کند ولی همچنان سبک خاصی است و به باور برخی سینماگران، ژانر منحصربه‌فردی است که می‌توان از طریق آن سینمای ایران را به دنیا معرفی کرد.

 

امتداد جریان مقاومت و هر آنچه دفاع مقدس شاهد آن بودیم امروز در سپهر سیاست در کشورهای عراق و سوریه ادامه دارد. تأسیس جریانات تکفیری و تمزیج نگاه‌های دگم و متعصب آن با اقدامات ددمنشانه و خوی وحشی، سبب ایجاد دوگانه اسلام تکفیری و اسلام ناب در این دو کشور شد. جریانی که به‌سرعت از مرزها فراتر رفت و گزاف نیست اگر امروز آن را جدالی سخت میان مکتب انقلاب اسلامی ایران و دشمنان مسلمان و غیرمسلمان آن دانست و همین موضوع خیلی زود به منصه بروز و ظهور هم رسید و نیروهای نظامی انقلابی در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و لبنان به سردمداری جمهوری اسلامی ایران در برابر جماعتی ایستادند که مکتب دارانشان در مکه و مدینه نشسته‌اند و فتاوی شاد ایران را ابلیس می‌خواند؛ ابلیسی که دشمنی با او بر مقابله با رژیم صهیونیستی هم مقدم است!

 

طبیعی است که در چنین شرایطی که جدال در این مرحله به سطح گسترده و حساسی می‌رسد، بازوهای هنری این جبهه هم به کار آیند و برای باور سازی عمومی وارد کارزار شوند. چه آنکه موضوع مدافعان حرم در کشورمان در سطح بالایی از مقبولیت قرار داشته و از طرفی هم سینمای استراتژیک ایران به‌عنوان یکی از انشاگران سینمایی در منطقه به‌حساب می‌آید. خبرآنلاین

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد