لاو سینما : سینمای ایران و جهان

به این شکل اولین فیلم یک فیلم‌ساز ساخته شده و بعد از ساخت وارد مرحله حضور در جشنواره‌ها و اکران فیلم می‌گردد که بحث اکران نیز خود روند پیچیده‌اش را دارد.

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 28 شهریور 1397


کل مطلب : 4508 مطلب / کل بازديد : 606,9771
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 3449
تاريخ انتشار : پنجشنبه 11 خرداد 1396 - 17:29

 فیلم‌سازی از جمله مشاغلی است که افراد زیادی غرق در عطر و رنگ آن شده و تلاش می‌کنند تا بتوانند فیلم بسازند و کارگردان نام بگیرند.

 

کارگردان شدن، شغل آسانی نیست که صرفا با گرفتن یک تصمیم، فرد خود را سر صحنه و در حال کارگردانی ببیند و فیلم‌ساز برای ساختن فیلم اول خود با مصائب بسیاری رو‌به‌رو خواهد بود، که ممکن است فردی که به این حرفه علاقه جدی ندارد را از گوی رقابت حذف کند.

 

جدا از این بحث که کسی که می‌خواهد کارگردان شود باید اسلوب و قواعد فیلم‌سازی و قاب دوربین را بشناسد و در این حرفه آموزش دیده باشد، فیلم‌ساز شدن قواعد دیگری نیز دارد.

 

کارگردان فیلم اولی ابتدا باید برای فیلم‌نامه خود تهیه‌کننده پیدا کند، که همین روند پیدا کردن تهیه‌کننده امری طاقت‌فرسا برای فیلمساز به حساب می‌آید، چرا که او مجبور است که تهیه‌کننده را قانع کند که فیلم‌نامه‌اش، قابلیت جذب مخاطب به سالن سینما را دارا است، ضمن آن که برای فیلم‌نامه، سرمایه‌گذار نیز می‌توان پیدا کرد و فیلم پرهزینه‌ای نخواهد بود.

 

قدم دوم برای ساخته شدن فیلم اول پیدا کردن سرمایه‌گذار برای فیلم است که فیلمساز باید ابتدا به ارگان‌های دولتی چون بنیاد سینمایی فارابی مراجعه کند و اگر از آن جا به نتیجه‌ای نرسید، در جای دیگری به دنبال سرمایه بگردد، تا بودجه ساخت اولین فیلمش فراهم شود.

 

حال قدم بعدی اخذ مجوز کارگردانی است که فیلمساز فیلم اولی باید مجوز کارگردانی بگیرد که با توجه به رزومه و سوابق فیلمساز به وی اعطا می‌شود و برای گرفتن این مجوز باید حتما امتیاز لازمه را کسب کند.

 

بعد از کسب مجوز کارگردانی و پروانه ساخت و پیدا کردن تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار، اکنون فیلم‌ساز می‌تواند وارد پیش تولید فیلم خود شود که انتخاب عوامل نیز بخشی از آن است.

 

در این مرحله نیز فیلم‌ساز با مشکلاتی رو‌به‌رو می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان اعتماد نداشتن عوامل و به خصوص بازیگران را به فیلمساز نام برد.

 

کارگردان فیلم اولی ملزم به جلب اعتماد بازیگران است تا آن‌ها قانع شوند که او توانایی فیلمسازی دارد و از ایفای نقش در فیلم وی پشیمان نخواهند شد.

 

پس از گذران این سدهای مختلف، اکنون فیلمساز می‌تواند فیلم اول خود را تولید کند که ممکن است سر صحنه فیلم نیز با مشکلاتی رو‌به‌رو شود که از جمله آن دخالت عوامل در کار فیلم‌ساز را می‌توان نان برد به این شکل که ممکن است افراد حاضر در صحنه گمان برند که چون تجربه آنان بیشتر از فیلم‌ساز است پس حق اظهارنظر و دخالت را دارند و در این مرحله اگر فیلم‌ساز توانایی مدیریت نداشته باشد ممکن است فیلمش با آسیبی جدی رو‌به‌رو شود.

 

به این شکل اولین فیلم یک فیلم‌ساز ساخته شده و بعد از ساخت وارد مرحله حضور در جشنواره‌ها و اکران فیلم می‌گردد که بحث اکران نیز خود روند پیچیده‌اش را دارد.

 

بعد از ساخت فیلم اول و مورد قضاوت قرار گرفته شدن فیلمساز، با توجه به میزان موفقیتی که این کارگردان در ساخت اولین تجربه سینمایی خود داشته است، می‌تواند اعتماد تهیه‌کننده‌ها و کارگردانان را برای خلق دومین اثر سینمایی خود جلب کند.

 

 

باشگاه خبرنگاران

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد