لاو سینما : سینمای ایران و جهان

علي غفاري، نويسنده و كارگردان سينماي ايران كه با فيلم تحسين شده «استرداد» صاحب چهار جايزه سيمرغ از سي‌و‌يكمين جشنواره فيلم فجر شده است، در گفت‌و‌گويي صريح با «آ

آخرين به روز رساني : سه شنبه 01 آبان 1397


کل مطلب : 4640 مطلب / کل بازديد : 640,4021
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : هنرمندان
کد مطلب : 3377
تاريخ انتشار : چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 - 22:28

علي غفاري، نويسنده و كارگردان سينماي ايران كه با فيلم تحسين شده «استرداد» صاحب چهار جايزه سيمرغ از سي‌و‌يكمين جشنواره فيلم فجر شده است، در گفت‌و‌گويي صريح با «آينه نيوز» به شدت از سياست‌هاي فرهنگي دولت يازدهم انتقاد كرد. 

كارگردان فيلم «ابوزينب» دلايل خود را از عقبگرد فرهنگي دولت یازدهم چنين بيان كرد: «اگر بخواهيم دلايل قصور دولت در بحث فرهنگي را تحليل كنيم به موارد مختلفي مي‌رسيم و حداقل من كه در اين عرصه فعاليت مي‌كنم از جريان فرهنگي موجود اطلاع دارم و مي‌دانم كه دولت با شعار و پنهان شدن پشت فروش برخي فيلم‌ها مي‌خواهد فريبكاري كند! اما واقعيت اين است كه فرهنگ سينماي ايران به هيچ وجه در دوران آقاي روحاني تقويت نشده است. متأسفانه در اين چهار سال يك سينماي مأيوس، يك سينماي خموده و يك سينماي كسل كننده ترويج شده است! برعكس سينماي حماسي و ملي ما كه بتواند احساسات مخاطب را تهييج كند و مايه افتخار براي مردم باشد به كل فراموش شده است.»

    بی‌عدالتی در اکران

علي غفاري در ادامه به مسئله اكران سينمايي اشاره كرد و وضعيت موجود را نشانه‌اي از بي‌عدالتي در عرصه فرهنگي دانست. كارگردان فيلم «چراغ قرمز» در اين خصوص به «آينه نيوز» گفت: «جدا از عدم توجه دولت به سينماي ملي كه واقعاً فاجعه بوده است، در زمينه اكران سينمايي هم بي‌عدالتي به حد نهايت رسيده و برخي فيلم‌ها مهجور شدند. من نمي‌خواهم درباره شرايط فيلم خود چيزي بگويم. در مورد وضعيت كلي همكارانم صحبت مي‌كنم كه سر برخي‌ها بريده شد. به برخي‌ها 70 سالن سينما دادند و برخي فيلم‌ها به شكل تك سانس اكران شدند و سازمان سينمايي در اين مسئله هم ورود پيدا نكرد.»

    جولان غیرفرهنگی‌ها در دولت

كارگردان فيلم «استرداد» در پاسخ به سؤالی مبني بر اينكه دولت از چه طريقي بايد اقدام به جريان‌سازي فرهنگي كند، پاسخ داد: «دولت بايد بتواند خط مشي و اصول مشخصي را در عرصه فرهنگ و هنر برنامه‌ريزي كند و به افراد صاحبنظر فرصت تحليل و ديده‌باني دهد، در حالي كه افرادي غيرفرهنگي در دولت يازدهم تصميم گيرنده بودند. به نظرم بايد اين دوران چهار ساله آقاي روحاني را از تاريخ فرهنگ كشور حذف كرد.» كارگردان فيلم «شاهرگ» در پاسخ به اينكه مهم‌ترين غفلت‌هاي فرهنگي دولت يازدهم چه بوده است، پاسخ داد: «در كل مسائل فرهنگي در ديدگاه اين دولت جايي نداشت. بودجه فرهنگي در مواردي نامناسب به كار رفت و توجه به توليد آثاري در ارتباط با فرهنگ مقاومت و ايثار و دفاع مقدس نشد. در اين دوران فيلم‌هايي مناسب براي خانواده و فرهنگ ايراني به ندرت ساخته شد. وزارت ارشاد وظيفه دارد جهت‌گيري فرهنگي را به سمت اينگونه آثار ببرد اما ما در اين سال‌ها حركتي از مسئولان نديديم. چون اصلاً مسئله فرهنگ برايشان جدي نيست و خيلي خاموش دارند به سمتي مي‌روند كه از سينماي ملي و انقلابي فاصله بگيريم و سينما منحصر به يكسري فيلم‌هاي تجاري شود تا آقايان آمار فروش را به عنوان موفقيت خود اعلام كنند!»

علی غفاری کارگردان فیلم «استرداد» پیش از این فیلم‌های «شاهرگ» و «چراغ قرمز»‌را جلوی دوربین برده که آثار چندان موفقی به شمار نمی‌آیند. به همین دلیل انتخاب علی غفاری به عنوان کارگردان پروژه‌ای چند میلیاردی قدری سؤال برانگیز بود. هر چند گفته می‌شود «استرداد» فیلم قابل قبولی شده و غفاری از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمده است. آنچه پیش رو دارید گفت‌و‌گویی با سازنده پرحاشیه‌ترین تولید فاخر حاضر در جشنواره امسال است.

***

مطالب تکمیلی :

«استرداد» چه حال و هوایی دارد؟


فیلم بخشی از تاریخ معاصر است که مربوط می‌شود به دریافت غرامت ایران از کشورهای متفق یعنی کشورهای اشغالگر ایران در سال‌های جنگ جهانی دوم. البته داستان ما حدود ۱۲ـ۱۰ سال بعد از پایان جنگ روایت می‌شود. محور اصلی داستان هم در حقیقت تحویل گرفتن این غرامت یا محموله از طرف کشور اتحاد جماهیر شوروی به ایران در سال ۱۳۳۴ است.


با چه انگیزه‌ای به دنبال ساخت اثری با چنین فضایی رفتید؟


ـ این ماجرا پتانسیل قوی‌ای برای تبدیل شدن به یک فیلم سینمایی را داشت. ضمن اینکه شخصاً علاقه زیادی به تاریخ معاصر دارم و قبل از این پروژه، وقتی روی سریالی که مربوط به اشغال ایران توسط نیروهای روس بود کار می‌کردم در دل آن به این موضوع برخوردم یعنی در طول تحقیقاتی که برای آن سریال داشتم به این موضوع رسیدم که از اولویت بیشتری برایم برخوردار شد و سرگرم ساخت آن شدم.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد