لاو سینما : سینمای ایران و جهان

ساخت پروژه «بهشت از جنوب شرقی» درباره شهید شوشتری که ابراهیم اصغری چندسالی است قصد دارد آن را بسازد پس از حاشیه‌هایی که در این مدت به وجود آمد بالاخره منتفی شد. اصغری به آی سینما می‌گوید گرچه پروژه او و احمد کاوری کاملا با آن‌چه قرار بود بر اساس زندگی شهید شوشتری باشد تفاوت داشت اما به دلیل برخی خواسته‌ها و اعتراضات فرزند این شهید به کلی از ساخت آن منصرف شده‌اند و پروژه تازه «سگ‌های زرد» را به کارگردانی احمد کاوری پیش خواهند برد. پروژه «بهشت…

آخرين به روز رساني : سه شنبه 01 آبان 1397


کل مطلب : 4640 مطلب / کل بازديد : 640,0061
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 2052
تاريخ انتشار : پنجشنبه 04 آذر 1395 - 11:38

ساخت پروژه «بهشت از جنوب شرقی» درباره شهید شوشتری که ابراهیم اصغری چندسالی است قصد دارد آن را بسازد پس از حاشیه‌هایی که در این مدت به وجود آمد بالاخره منتفی شد. اصغری به آی سینما می‌گوید گرچه پروژه او و احمد کاوری کاملا با آن‌چه قرار بود بر اساس زندگی شهید شوشتری باشد تفاوت داشت اما به دلیل برخی خواسته‌ها و اعتراضات فرزند این شهید به کلی از ساخت آن منصرف شده‌اند و پروژه تازه «سگ‌های زرد» را به کارگردانی احمد کاوری پیش خواهند برد.

پروژه «بهشت از جنوب شرقی» که ابراهیم اصغری تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشت، در ابتدا قرار بود توسط جواد اردکانی کارگردانی شود و محوریت آن نیز بر اساس زندگی شهید شوشتری بود، اما پس از جلسه‌ای که با فرزند این شهید گذاشته شد اردکانی از ساخت این فیلم انصراف داد و ابراهیم اصغری نیز به کل فیلم‌نامه فیلم را عوض کرد و این‌بار قرار شد فیلم توسط احمد کاوری کارگردانی شود. با این‌حال چندی پیش بازهم فرزند شهید شوشتری به پروژه «بهشت از جنوب شرقی» شدیدا اعتراض کرد و همین موضوع باعث شد اصغری باز هم در پاسخش توضیح دهد این فیلم درباره شهید شوشتری نیست. با این‌وجود به تازگی خبر منتفی شدن تولید این پروژه منتشر شده است.

برای اطلاع بیشتر در این‌باره به سراغ احمد کاوری کارگردان «بهشت از جنوب شرقی» رفتیم که خبر از منتفی شدن این پروژه داد و به گفت: «از جزئیات این موضوع خبر ندارم چون هیچ‌وقت خودم با فرزند شهید شوشتری رو در رو نشدم، اما پروژه‌ دیگری را آغاز کرده‌ایم که براساس تحقیقات دیگری  شکل گرفته که نام آن «سگ‌های زرد» است. داستان این فیلم بر اساس اتفاقات اخیر پاکستان نوشته شده و یک درام اجتماعی است که اساس آن بر تخیلات ماست. این پروژه احتمالا دی‌ماه امسال کلید خواهد خورد و سعی می‌کنیم آن را برای رونمایی در جشنواره جهانی فجر آماده کنیم.»

با توجه به این‌که کاوری اطلاعات چندانی درباره دلیل منتفی شدن پروژه «بهشت از جنوب شرقی» نداشت، به سراغ تهیه‌کننده این فیلم یعنی ابراهیم اصغری رفتیم که صحبت‌هایش در گفت‌وگو با آی سینما را با مقدمه‌ای درباره این فیلم آغاز کرد: «پروژه «بهشت از جنوب شرقی» سه چهار سال پیش قرار بود بر مبنای زندگی شهید شوشتری ساخته شود، اما با توجه به مواضع و خواسته‌های فرزند این شهید ما ترجیح دادیم فیلمی را با محوریت زندگی این شهید تولید نکنیم و بعد از آن نسخه‌ای که آقای کاوری برای این فیلم نوشتند دیگر ارتباطی با آن موضوع نداشت.»

اصغری در پاسخ به این‌که خواسته‌های فرزند شهید شوشتری چه بوده است نیز گفت: «شرایط خاصی مدنظر او بود که برای من یا دوستانی که این موضوع را می‌شنیدند قابل هضم نبود و به من توصیه می‌کردند به این شکل نمی‌شود کار کرد و این فیلم را کار نکنید. در هر صورت فرزند این شهید با ساخت فیلمی درباره پدرش مخالفت کرد که ما در ابتدا فکر می‌کردیم ایراد محتوایی است اما موضع‌گیری این فرزند شهید آن‌طور که من استنباط کردم مسائل دیگری است.»

این تهیه‌کننده ادامه داد: «حتی اخیرا اظهار نظری از سوی فرزند شهید شوشتری شنیده بودم که به نظر می‌رسید حتی این احساس پیش آمده که روی اسم فیلم هم احساس مالکیت دارد.»

به گفته او گرچه پروژه قبلی همچنان نام «بهشت از جنوب شرقی» داشت اما مسئله ساخت فیلمی بر اساس زندگی شهید شوشتری یک‌سال پیش منتفی شده بود، با این‌حال با وجود اعتراضی که حتی به عنوان این پروژه وجود داشته‌ او و کاوری ترجیح داده‌اند پروژه دیگری را کار کنند. اصغری درباره موضع‌گیری‌های فرزند شهید شوشتری نیز گفت: «البته موضع‌گیری‌های ایشان از نظر من متضاد و از نظر اخلاقی مردود است و از این‌ نوع برخوردها گله‌مندم، اما چون برای شهید شوشتری احترام بسیاری قائل هستم ترجیح دادم مسائل حل شود و پشت سرگذاشته شود.»

او درباره پروژه جدیدش با احمد کاوری نیز این‌طور توضیح داد: «همین مسائل باعث شد پروژه دیگری با موضوعی به روزتر را جایگزین کنیم که «سگ‌های زرد» نام دارد و در پاکستان می‌گذرد، در واقع موضوع فیلم مربوط به گروهی موسوم به سگ‌های زرد است که مسئله مربوط به بحث امنیت لوله‌های گاز ایران و هند می‌شود و دیگر ارتباطی با مسائل مورد اعتراض ندارد.»

آن‌طور که اصغری می‌گوید درخواست پروانه ساخت این اثر نیز برای ارشاد فرستاده شده و این‌روزها در مرحله تایید و صدور مجوز به سر می‌برد.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد